Založ si blog

Ďalšia novela zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní na dohľad 2018.

Zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní je zameraný na transparentnosť a hospodárnosť pri obstarávaní zákaziek, ale je značne komplikovaný v rôznych lehotách, raz sú to 3 dni pracovné, potom 5 dní kalendárnych, 16 deň,  30 dní, a tak ďalej. Do budúcnosti by bolo vhodné lehoty podľa možnosti zjednotiť, napríklad do 3 dní, 6 dní, 12 dní, 24 dní, aby to malo istú postupnosť, ideálne použiť maximálne 3 hodnoty v dňoch buď pracovných, alebo kalendárnych. Ďalej je problematická orientácia v zákone pre manažérov realizujúcich obstarávanie  zákaziek a to z dôvodu, že niektoré  § sú spoločné pre obstarávateľa a verejného obstarávateľa a ďalšie § samostatne pre obstarávateľa a verejného obstarávateľa. Určitý nesúlad je aj v odvolávkach jedného paragrafu na druhý, ako napríklad nezmyselne pôsobiaca odvolávka v § 93 ods. 1 pri výzve na predkladanie ponúk obstarávateľ postupuje podľa § 68 ods. 1, bolo by vhodné, keby obstarávateľ a verejný obstarávateľ mal svoju jednoznačne samostatnú časť v rámci zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní. Zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní je značne nevyvážený v oblasti sankcií a pokút v neprospech obstarávateľa a verejného obstarávateľa.

Je predpoklad pri pripravovanej novele zákona znovu zavedenia inštitútu odborne spôsobilej osoby, ide o návrat ku skúškam a biznisu školiacich oprávnených organizácií? Poznámka, oficiálne nikto nezrušil platnosť pôvodne získaných oprávnení odborne spôsobilej osoby na verejné obstarávanie. Budú mať výnimku osoby, ktoré majú predmetný preukaz a neustále pracujú v oblasti verejného obstarávania? Prípadne sa skúšky na odborne spôsobilú osobu budú týkať iba nových pracovníkov a podnikateľov v oblasti verejného obstarávania? Ak to budú musieť znova absolvovať všetci pracovníci pôsobiaci v oblasti verejného obstarávania, tak ide v prvom rade o nemalé náklady znovu vynaložené na školenia a následné skúšky pre pracovníkov v štátnej a verejnej správe (verejných obstarávateľov) a neposlednom rade aj podnikov s účasťou štátu (obstarávateľov). Mohlo by ísť v podstate  o nehospodárne vynaložené finančné prostriedky na to isté, ako v minulosti.

Cieľom pripravovanej novely zákona by malo byť, zjednodušenie procesu obstarávania na strane verejného obstarávateľa a obstarávateľa. Vyváženosť pripravovanej novely v právach a povinnostiach medzi verejným obstarávateľom a obstarávateľom na jednej strane a záujemcom resp. uchádzačom (dodávateľom) na druhej strane. Nevracať sa k modelu už prekonaného inštitútu odborne spôsobilej osoby. Jednoznačne oddeliť verejného obstarávateľa a obstarávateľa v rámci pripravovanej novely zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní t. j. samostatnú časť pre verejného obstarávateľa a samostatnú časť pre obstarávateľa. Stačilo by sa iba inšpirovať v danej problematike Českou republikou.

Krypto-fašizmus je tu?

24.11.2017

Dá sa konštatovať , že určitý počet usporiadaných korporatívnych organizácií – korporácie, kartely, koncerny v systéme nadradenosti a podriadenosti, ktoré pri vyjednávaní so štátom viac »

Energetici podporili zdravotne postihnutých umelcov

17.02.2017

V priestoroch spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. sa koná, v termíne 14.2.-28.2.2017, výstava diel handicapovaných umelcov. Slávnostné otvorenie prebehlo v termíne viac »

Bilancia – slovo ukončenia a hodnotenia

23.01.2017

BILANCIA je výstava, ktorú som vzhliadol v Galérii na Bratislavskom hrade a bol som príjemne zaskočený tým, že aj na Slovensku sú ľudia , ktorí majú talent a tvorivosť. Takým človekom je viac »

srbsko, premiér, srbský premiér, alexander vučič, aleksandar vucic,

Srbský prezident dostal list, odosielateľ sa vyhráža miliardami guliek a smrťou tretiny národa

16.12.2017 19:21

List bol odoslaný z Nemecka a obsahuje aj narážky na úspešné chorvátske ofenzívy z polovice 90-tych rokov minulého storočia.

povodne, Torysa,

Rieka Uh na východe Slovenska nebezpečne stúpa, úrady situáciu monitorujú

16.12.2017 18:55

Rieka Uh pri Lekárovciach dosiahla hranicu 8 metrov, čo je už tretí stupeň povodňovej situácie, a stále stúpa.

katalansko

Katalánska kríza podkopáva španielsku ekonomiku

16.12.2017 16:27

Španielska centrálna banka mierne znížila odhady rastu domácej ekonomiky pre najbližšie dva roky.

APTOPIX Romania King's Funeral

V Bukurešti pochovali zosadeného kráľa. Rozlúčiť sa prišli tisíce Rumunov i európska šľachta

16.12.2017 16:20

Desiatky tisíc Rumunov a členovia kráľovských rodín sa dnes počas štátneho pohrebu v Bukurešti naposledy rozlúčili so zosnulým bývalým kráľom Michaelom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 53510x
Priemerná čítanosť článkov: 1574x

Autor blogu

Kategórie